fbpx

Brak zwolnienia ze składek ZUS. Powód – nadpłata

4 lipca 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Tarcza antykryzysowa ma umożliwić podejmowanie działań minimalizujących skutki utraty płynności finansowej przedsiębiorców dotkniętych trudną sytuacją wywołaną skutkami pandemii choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Jedną z pierwszych pomocy jaką dostały osoby prowadzące działalność gospodarczą, było zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020r.

Czego dotyczy zwolnienie

Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za 3 miesiące: od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych (Art. 31zo. COVID-19).

Nadpłata na koncie ZUS

Wielu przedsiębiorców posiada nadpłatę na swoim koncie w ZUS, która najczęściej jest wynikiem nienależnie opłaconych składek. ZUS może zaliczyć ją na poczet przyszłych składek albo istniejących zobowiązań. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaty. ZUS ma 30 dni od daty wpłynięcia wniosku na zwrot pieniędzy do przedsiębiorcy.

Składki za kwiecień i maj

Przedsiębiorcy, którzy mieli nadpłatę na swoich kontach w ZUS, nie zostali lub zostali tylko w części zwolnieni z opłacania składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrącił ją na poczet składek za okres korzystania ze zwolnienia. Najwięcej stracili Ci, którzy mieli duże nadpłaty. Jak informuje ZUS:

Zwolnienie z opłacania składek obejmuje należności nieopłacone za dany miesiąc, a składki rozliczone z nadpłatami nie są objęte zwolnieniem na podstawie tarczy.

Składki za marzec

Zasada, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek dotyczy składek nieopłaconych pozostaje. Jednak w przypadku składek opłaconych za marzec 2020 r. jest możliwość dokonania ich zwrotu.

Art. 113. W przypadkach, o których mowa w art. 31zo ust. 1–1b i ust. 2, ustawy zmienianej w art. 73, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321 i 568).

Reasumując, art.113 został wprowadzony głównie po to, aby przedsiębiorcy, którzy z ostrożności zapłacili składki za marzec, mogli również ubiegać się o zwolnienie.

Kto otrzymał zwolnienie ze składek

Pełną kwotę zwolnień ze składek otrzymali przedsiębiorcy, którzy nie mieli w ZUS żadnych „wolnych” pieniędzy, podobnie jak ci, którzy wnioskowali o zwrot nadpłaty w terminie do 10 maja (za kwiecień) i 10 czerwca (za maj). Dostali oni pełne zwolnienie w kwocie 1431,48 zł za każdy miesiąc.

Więcej na temat zwolnienia ze składek ZUS znajdziesz w publikacji Zwolnienie z ZUS – COVID 19.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!