fbpx

Brak zwolnienia ze składek ZUS. Powód – nadpłata

4 lipca 2020
Tarcza antykryzysowa ma umożliwić podejmowanie działań minimalizujących skutki utraty płynności finansowej przedsiębiorców dotkniętych trudną sytuacją wywołaną skutkami pandemii choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Jedną z pierwszych pomocy jaką dostały osoby prowadzące działalność gospodarczą, było zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020r.

Czego dotyczy zwolnienie

Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za 3 miesiące: od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych (Art. 31zo. COVID-19).

Nadpłata na koncie ZUS

Wielu przedsiębiorców posiada nadpłatę na swoim koncie w ZUS, która najczęściej jest wynikiem nienależnie opłaconych składek. ZUS może zaliczyć ją na poczet przyszłych składek albo istniejących zobowiązań. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaty. ZUS ma 30 dni od daty wpłynięcia wniosku na zwrot pieniędzy do przedsiębiorcy.

Składki za kwiecień i maj

Przedsiębiorcy, którzy mieli nadpłatę na swoich kontach w ZUS, nie zostali lub zostali tylko w części zwolnieni z opłacania składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrącił ją na poczet składek za okres korzystania ze zwolnienia. Najwięcej stracili Ci, którzy mieli duże nadpłaty. Jak informuje ZUS:

Zwolnienie z opłacania składek obejmuje należności nieopłacone za dany miesiąc, a składki rozliczone z nadpłatami nie są objęte zwolnieniem na podstawie tarczy.

Składki za marzec

Zasada, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek dotyczy składek nieopłaconych pozostaje. Jednak w przypadku składek opłaconych za marzec 2020 r. jest możliwość dokonania ich zwrotu.

Art. 113. W przypadkach, o których mowa w art. 31zo ust. 1–1b i ust. 2, ustawy zmienianej w art. 73, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321 i 568).

Reasumując, art.113 został wprowadzony głównie po to, aby przedsiębiorcy, którzy z ostrożności zapłacili składki za marzec, mogli również ubiegać się o zwolnienie.

Kto otrzymał zwolnienie ze składek

Pełną kwotę zwolnień ze składek otrzymali przedsiębiorcy, którzy nie mieli w ZUS żadnych “wolnych” pieniędzy, podobnie jak ci, którzy wnioskowali o zwrot nadpłaty w terminie do 10 maja (za kwiecień) i 10 czerwca (za maj). Dostali oni pełne zwolnienie w kwocie 1431,48 zł za każdy miesiąc.

Więcej na temat zwolnienia ze składek ZUS znajdziesz w publikacji Zwolnienie z ZUS – COVID 19.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!