fbpx

Exit interview

19 sierpnia 2021
Jeśli jesteś częścią zespołu HR Twoim zadaniem jest nieustanne dążenie do budowania pozytywnego doświadczenia pracownika. Proces ten rozpoczyna się już w momencie pierwszego kontaktu z kandydatem, a następnie kontynuowany jest podczas rozmowy rekrutacyjnej, onboardingu i wreszcie exit interview.

Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której niełatwo jest znaleźć doświadczonego specjalistę, a wykwalifikowani pracownicy nie boją się zmieniać pracy w poszukiwaniu oferty i atmosfery, która najlepiej odpowie na ich potrzeby. Czasy, kiedy pracodawcy nie przywiązywali zbyt dużej wagi do oczekiwań zatrudnianych osób odchodzą do lamusa. Dobrze przeprowadzony onboarding, a na koniec exit interview jest tak samo ważny jak benefity i wynagrodzenie.

Co to jest exit interview?

Exit interview jest niejako przeciwieństwem pierwszego kontaktu pracownika z firmą. To nic innego jak spotkanie podsumowujące pomiędzy przedstawicielami kierownictwa a osobą, która opuszcza organizację, dobrowolnie lub poprzez rozwiązanie stosunku pracy. Celem spotkania jest poznanie przyczyn rozstania oraz opinii pracownika o firmie, którą pracownik opuszcza. 

Exit interview to jedno z najlepszych narzędzi HR, które dobrze wpływa na wizerunek pracodawcy w procesie outplacementu, czyli inaczej „zwolnienia monitorowanego”. Chociaż rozmowy końcowe są często polityką firmy należy pamiętać, że zawsze powinny być dobrowolne.

Jaki jest cel exit interview?

Głównym celem exit interview jest poznanie przyczyny odejścia pracownika z organizacji. Dzięki temu wiemy co jest nie tak w naszej firmie. Dobrze przeprowadzone wywiady końcowe mogą być dla organizacji doskonałym narzędziem do zbierania otwartych i szczerych informacji zwrotnych, które ostatecznie pomogą przeciwdziałać rotacji pracowników oraz wpłynąć na ogólne usprawnienie przedsiębiorstwa.

Inne korzyści płynące z efektywnego exit interview obejmują:

 • Polubowne rozstanie. Biorąc pod uwagę, że 15 procent pracowników wróciło do pracy do byłego pracodawcy (praktyka nazywana bumerangingiem), ważne jest, aby pracownicy rozstali się z firmą z pozytywnym wynikiem. Dobrze przeprowadzony exit interview może to zagwarantować.
 • Podsumowanie zatrudnienia. Rozmowa końcowa może pomóc w ustaleniu uporządkowanego odejścia poprzez wyjaśnienie utrzymujących się zobowiązań, takich jak zwroty sprzętu, klauzule o zakazie konkurencji, umowy dotyczące własności intelektualnej i inne. Exit interview jest również okazją do przekazania pracownikowi informacji o ewentualnych świadczeniach do wypłaty oraz obowiązujących umowach pomiędzy firmą a pracownikiem.
 • Pytania i odpowiedzi. Pracownicy mogą mieć kilka pytań, które chcieliby zadać w celu wyjaśnienia i zakończenia zatrudnienia, a rozmowa końcowa może być dla nich idealnym ku temu miejscem.
 • Wewnętrzne “oczyszczenie”. Niektórzy odchodzący pracownicy mogą mieć długotrwałe frustracje i skargi, które chcieliby wyrazić. Jeśli pracodawca nie da im szansy na zrobienie tego w wywiadzie końcowym, mogą zamiast tego publicznie przedstawić swoje żale. Może to nie tylko zaszkodzić marce pracodawcy, ale może również oznaczać, że organizacja nie otrzymuje ważnych informacji zwrotnych.

Exit interview ma szczególną wartość ponieważ osoba odchodząca przestaje się obawiać, że przez to, co powie, mogą zostać wyciągnięte wobec niej negatywne konsekwencje. Wobec tego na rozmowie takiej odchodzący pracownik zazwyczaj jest bardziej szczery niż podczas rozmów w trakcie zatrudnienia.

Zapraszając pracownika na exit interview dajemy znać mu oraz innym, że nasza firma liczy się ze zdaniem pracowników, szanuje ich opinie i chce z nich skorzystać. Szacunek i dobre traktowanie odchodzącego z firmy pracownika to najlepszy sposób na poprawienie wizerunku pracodawcy.

Kto je przeprowadza?

W środowisku korporacyjnym “rozmowy wyjściowe” są zwykle przeprowadzane przez pracowników działu zasobów ludzkich (HR). Alternatywnie, w zależności od wielkości firmy i innych czynników, wywiady mogą być przeprowadzane przez kierownictwo lub zlecone dostawcy usług HR.

Wywiad może być przeprowadzony osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem czatu lub poczty e-mail lub w formie ankiety internetowej. Ogólnie rzecz biorąc, metody interaktywne są uważane za bardziej przydatne niż ankiety. Pozwalają one ankieterom odpowiedzieć pracownikowi i opracować pytania uzupełniające, które mogą dostarczyć bardziej szczegółowych informacji.

Jakie pytania są najczęściej zadawane pracownikowi podczas exit interview?

Konkretne pytania zadawane podczas rozmowy końcowej różnią się w przypadku pracowników zwolnionych i osób odchodzących dobrowolnie. Dla pracownika odchodzącego dobrowolnie najważniejszym pytaniem jest „Dlaczego?”

Niezależnie od tego, czy pracownik odchodzi z pracy, czy zostaje zwolniony, warto zapytać, co mu się najbardziej podobało w pracy, a co najmniej. Jeśli kilku pracowników wspomina o problemach w pracy np. z konkretnym menedżerem, jest to kwestia, którą należy zbadać. Kiedy pracownik zostaje zwolniony z powodu nieodpowiedniej wydajności, warto zapytać, czy jego zdaniem do problemu przyczyniły się praktyki biznesowe lub inne kwestie korporacyjne.

Najczęściej zadawane pytania podczas exit interview to:

 • Co skłoniło Cię do decyzji o odejściu?
 • Jaka część Twojej pracy najbardziej Ci się podobała / nie podobała?
 • Czy czujesz, że otrzymałeś odpowiednie i kompletne szkolenie?
 • Co w firmie wymaga poprawy?
 • Czy poleciłbyś naszą firmę innym osobom poszukującym pracy?
 • Co wpłynęło na Twoją decyzję o odejściu z firmy?
 • Jak oceniasz ogólne warunki pracy? 
 • Jak oceniasz atmosferę w zespole? 
 • Czy bierzesz pod uwagę pozostanie w firmie?

Niezależnie od zadanych pytań, najważniejsze, by w czasie rozmowy HR manager lub inna osoba przeprowadzająca rozmowę była bezstronnym słuchaczem dającym możliwość swobodnego wypowiedzenia się. Wszystkie informacje, które zostały zebrane podczas exit interview od odchodzącej osoby powinny zostać poddane dokładnej analizie.

Temat rekrutacji, onboardingu, ocen pracowniczych, benefitów, kultury organizacyjnej w firmie, exit interview jest szczegółowo omawiany w Akademii HR Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Kolejna edycja kursu rozpoczyna się 3 listopada.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!