fbpx

Czy na kwarantannie i izolacji można pracować?

3 listopada 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Wzrastającą liczba pozytywnych testów sprawia, że Covid-19 coraz realniej zagląda do kolejnych firm. Pracownicy kierowani są na kwarantannę i izolację, a Przedsiębiorcy stają w obliczu wyzwania z brakiem rąk do pracy w celu zabezpieczenia bieżących procesów biznesowych.

Jednym z najgorętszych pytań ostatniego tygodnia jest pytanie dotyczące tego, czy pracownik przebywający na kwarantannie lub izolacji może wykonywać pracę.

Moim skromnym zdaniem, pracownik na kwarantannie lub na izolacji może, jeśli ma ochotę i siłę pracować, tylko traci wtedy prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Dlaczego tak sądzę? O tym przeczytasz poniżej.

Samo wydanie decyzji o konieczności odbycia kwarantanny czy izolacji nie jest jednoznaczne z tym, że osoba ta uznana jest za niedolną do pracy. Zdaniem rzecznika ZUS (info z początku pandemii) otrzymanie informacji o konieczności odbycia kwarantanny bądź izolacji stanowi jedynie podstawę do ubiegania się o wypłatę świadczeń z tytułu choroby. Jeżeli jednak stan zdrowia pracownika pozwala na swobodną pracę, nie ma obowiązku występowania do ZUS o wypłatę zasiłku.

Nawet gdyby przyjąć, że pracownik „dodatni” de facto jest chory, to nie każda choroba = niezdolność do pracy.

Z czego wyciągam takie, a nie inne wnioski? Przyjrzyjmy się zatem temu, co mówią na ten temat przepisy bo to z nich wnioskuję jak powyżej.

Co na temat kwarantanny i izolacji mówią przepisy?

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi:

  • definiuje kwarantannę jako: „odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych”. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych natomiast odosobnienie osób chorych na chorobę zakaźną lub podejrzanych o chorobę zakaźną nazywane jest izolacją.
  • definiuje izolację jako: „odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby” (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845). Izolacja dotyczy osób chorych, zakażonych lub podejrzanych o zakażenie natomiast odosobnienie osób zdrowych, które były narażone na zakażenie nazywane jest kwarantanną.

Zajrzyjmy teraz do ustawy zasiłkowej, która w art. 6 definiuje, w jakich przypadkach i okolicznościach przysługuje świadczenie chorobowe.

Art.  6.  [Przesłanki przysługiwania zasiłku chorobowego] 1. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. 2. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy: 1) w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; 1a) wskutek poddania się obowiązkowi kwarantanny, o której mowa w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

Szczególnie zawracam tu uwagę na sformułowanie „niemożność wykonywania pracy”. W żadnym we wspomnianych wyżej przepisów nie mam mowy o tym, że kwarantanna lub izolacja traktowane są automatycznie jako niezdolność do pracy.

W moim przekonaniu, z zaprezentowanych wyżej przepisów, jeśli nie występują przeszkody uniemożliwiające wykonywanie pracy w czasie kwarantanny i izolacji, pracownik może zwrócić się do pracodawcy oświadczając, że jego stan zdrowia umożliwia mu wykonywanie pracy w warunkach domowych i za zgodą pracodawcy, jeśli pozwala na to rodzaj pracy oraz pracownik posiada umiejętności i warunki techniczne taka praca może być wykonywana.

Poza tymi wszystkimi argumentami to również zwrócić uwagę na fakt, że wielu pracowników może bardzo źle znosić takie odosobnienie. Dlatego też dla zdrowia psychicznego warto na izolacji zająć się czymś pożytecznym, aby nie zwariować. Oczywiście jeśli nie ma objawów i samopoczucie na to pozwala. 

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!