fbpx

Co z wynagrodzeniem pracownika jeśli firma jest zamknięta z powodu koronawirusa?

11 marca 2020
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Czy w Twojej firmie też wystąpił brak możliwości wykonywania pracy z powodu zagrożenia koronawirusem? W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z zagrożeniem epidemiologicznym COVID-19 na całym świecie. Niestety koronawirus dotarł też do Polski. Na ten moment mamy odnotowanych ponad 20 przypadków, a w kolejnych dniach możemy spodziewać się kolejnych zachorowań.

W konsekwencji tych działań część firm zmuszona jest wstrzymać prace i ogłosić tzw. przestój. Jakie ma to konsekwencje dla praw i obowiązków pracownika?

Poznań od dziś jako pierwszy zamknął szkoły, przedszkola i żłobki. Część firm zgłasza brak komponentów produkcyjnych w wyniku zakłóconych łańcuchów dostaw.

Czy – jeśli w związku z zagrożeniem koronawirsuem – pracownik nie może wykonywać pracy na swoim stanowisku pracy, to pracownik może zostać zmuszony do wzięcia urlopu wypoczynkowego na czas przestoju firmy? – pisze do mnie w prywatnej wiadomości Monika.

Pomyślałam, że to pytanie może nurtować wielu z Was więc opowiadam na to pytanie na moim blogu.

Odpowiedź brzmi: NIE. Urlopu udziela się w terminie wspólnie uzgodnionym pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Tak więc w przedstawionej sytuacji pracodawca nie może zobligować pracownika do wzięcia urlopu na czas usunięcia przyczyny powodującej brak możliwości wykonywania pracy z powodu zagrożenia koranowirusem.

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z tzw. przestojem.

Co to znaczy, kiedy występuje przestój i jakie ma konsekwencje dla pracownika i pracodawcy?

Z przestojem mamy do czynienia w przypadku gdy pracownik, mimo iż jest gotowy do wykonywania pracy nie wykonuje jej wskutek zaistniałych przeszkód.

Jak wiadomo przeszkoda mogła pojawić się wskutek okoliczności leżących po stronie pracodawcy (brak materiałów), lub pracownika (zepsuł maszynę), a także z przyczyn nie zawinionych (brak prądu, czy omawiany tutaj koronawirus). Ma to istotne znaczenie.

  • jeżeli przestój powstał z przyczyn niezawinionych przez  pracownika pracownikowi przysługuje wynagrodzenie,
  • jeżeli zaś przestój powstał z winy pracownika – wynagrodzenie nie przysługuje.

Jeżeli przestój powstał z przyczyn niezawinionych przez pracownika, a w tym przypadku właśnie  z taką sytuacją mamy do czynienia, wynagrodzenie przysługuje w wysokości wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, (czyli najczęściej wynagrodzenie zasadnicze), a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania (np. wtedy, gdy pracownik wynagradzany jest akordowo lub prowizyjne) – 60% wynagrodzenia.

W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które jak wiemy w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto/miesięcznie.

Pamiętajmy jednak, że pracodawca nie musi jednak przestoju spisywać na straty, może on bowiem na jego czas powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę.

Jeśli to możliwe na mocy np. ustawy o koronawirusie może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, o czym pisałam bardzo szczegółowo w artykule „Polecenie wykonywania pracy zdalnej w związku z koronawirusem COVID-19”

Co jednak, jeśli przestój wystąpi z różnych przyczyn? Zobacz w przykładach.

Przykład

W firmie X z powodu zagrożenia koronawirusem pracodawca wstrzymał prace na okres dwóch dni. W tym czasie polecił wszystkim pracownikom produkcyjnym, aby nie przychodzili do pracy.

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z przestojem z przyczyn niezależnych od pracownika. W związku z powyższym pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas przestoju.

Zaglądaj na mój blog, na bieżąco śledzę sytuację i systematycznie podrzucam Ci kolejne informacje i rozwiązania.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 12,000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on print
Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

„O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!