fbpx

Pora na zatrudnianie cudzoziemców: Legalizacja zatrudnienia

20 stycznia 2022
Zapraszam na cykl artykułów pt. "Pora na zatrudnianie cudzoziemców", w których podpowiadam jak robić to zgodnie z przepisami i bez bólu głowy! Dzisiaj o legalizacji zatrudnienia.

Pani Moniko, zgłosił się do mnie pracownik, który jest obywatelem Ukrainy. Posiada zezwolenie na pracę. Czy mogę bez problemu zatrudnić taką osobę?

Praca dla konkretnego pracodawcy

Cudzoziemcy, którzy zamierzają pracować w Polsce, muszą zalegalizować swój pobyt i pracę. Legalizacja pracy jest zawsze związana z konkretnym pracodawcą, na rzecz którego cudzoziemiec ma świadczyć pracę. Oznacza to, że legalizacja pracy nie następuje abstrakcyjnie, poprzez dopuszczenie cudzoziemca do polskiego rynku pracy. Legalizacja jest przypisana do pracy na rzecz konkretnego pracodawcy.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Cześć cudzoziemców korzysta z tzw. uproszczonej procedury, opartej o rejestrację w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Do grupy uprzywilejowanej należą obywatele:

  • Republiki Armenii,
  • Białoruś,
  • Gruzji,
  • Mołdawii,
  • Rosji
  • Ukrainy.

Praca na podstawie zarejestrowanego oświadczenia nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy, niezależnie od liczby pracodawców, dla których cudzoziemiec pracował.

UWAGA – nowelizacja przepisów, podpisana przez prezydenta w dniu 01.01.2022 zmienia okres rejestracji oświadczeń na 24 miesiące, bez okresu rozliczeniowego. Po wykorzystaniu limitu 24. miesięcy od razu rozpoczyna się okres kolejnego limitu.

Zezwolenie na pracę

Cudzoziemiec może pracować w Polsce również na podstawie zezwolenia na pracę, jeśli posiada inny niż praca tytuł legalizujący jego pobyt. Jeśli takiego tytułu nie posiada – może pracować na podstawie jednolitego zezwolenia – takie zezwolenie legalizuje jego pobyt i pracę łącznie.

Jeśli cudzoziemiec posiada zezwolenia na pracę wydane na pracodawcę X, nie może na jego podstawie świadczyć pracy dla pracodawcy Y. Zatem zezwolenie, z którym cudzoziemiec zgłasza się do pracy, wydane na innego pracodawcę, nie jest dokumentem stanowiącym podstawę do uznania legalności jego zatrudnienia. W takiej sytuacji:

A) cudzoziemiec może ubiegać się o nowe zezwolenie na pobyt i pracę
UWAGA – nowelizacja przepisów, podpisana przez prezydenta w dniu 01.01.2022 zmienia treść art. 120 ustawy o cudzoziemcach. Jego nowe brzmienie daje możliwość legalizacji pracy u innego pracodawcy o uprzednim wystąpieniu z wnioskiem o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę;

B) pracodawca może zarejestrować dla cudzoziemca będącego obywatelem Ukrainy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy, o ile:
– przez czas zatrudnienia na jego podstawie cudzoziemiec będzie posiadał tytuł legalizujący jego pobyt;
– nie minęły okresy zatrudniania cudzoziemca na podstawie oświadczenia (dotyczy to sytuacji sprzed opisanej wyżej nowelizacji).

Problematykę zatrudniania cudzoziemców omawiamy w Akademii Zatrudniania Cudzoziemców w Polsce – certyfikowanego programu szkoleniowego mającego na celu dostarczenie informacji pozwalających zrozumieć działanie systemu polskiego prawa imigracyjnego oraz zasad opodatkowania i ubezpieczeń społecznych dotyczących cudzoziemców.
START 21 kwietnia 2022 r.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!